апрель, 2018 ел
җомга

Элек-электән йолдызларның серле җемелдәве һәм күкнең чиксезлеге кешене үзенә җәлеп иткән.  Беренче тапкыр космоска чыгу юлыда бик катлаулы булган, озак еллардан соң гына тормышка ашкан.  Шул уңайдан, 12 апрель көнне Куныр авыл китапханәсе 9 сыйныф укучылары белән “12 апрель – Космонавтика көне” дип исемләнгән әңгәмә уздырды.  Әңгәмәдә үсеп килүче яшь буынга 20 гасырның иң данлыклы бәйрәмнәрнең берсе булган  Космонавтика көне, Ю. Гагаринның тормыш юлы туры сөйләнелде һәм сорауларга җаваплар табылды.

11 апрель көнне Куныр авылы китапханәчесе Куныр урта мәктәбенең 8 сыйныф укучылары белән, патриотик тәрбия чарасы буларак, “Җиңү әләме җилферди Сталинградта” исемле әңгәмә уздырды. Укучыларга Сталинград сугышы тарихы сөйләнде, Куныр авылыннан  Сталинград сугышында катнашкан сугыш ветераннары турында мәгълумат бирелде.

Иске Салавыч авылында  яшәүче Латыйпова Фәүзия Шәрәфи кызына 12 апрель көнне 90 яшь тулды.

23 апрель көнне  17.30   минутта  туры  эфирда «Яңа гасыр трибунасы» телетапшыруында "Безнең Татарстан" VIII Республика яшьләр форумы кысаларында  коррупциягә каршы көрәш проекты хакында  сөйләшү оештырыла. Татарстан  Республикасы Президенты инициативасы буенча 9 апрель көнне Казан Кремлендә  коррупциягә каршы көрәш сәясәте буенча “Татарстан - яңа гасыр” телеканалында  чыгучы  «Яңа гасыр трибунасы» тапшыруы өчен сораулар әзерләнде.

12 апрель кичендә район мәдәният үзәге сәхнәсендә ветераннарның «Балкыш» үзешчән башкаручылар фестиваленең гала-концерты үтте. Талантлы ветераннар “Вокал-соло“, “Вокал ансамбль“, “Хореография“, “Вокал-инструменталь ансамбль“, “Хор коллективы”,  “Фольклор коллектив”, “Поэзия – сәнгатьле сөйләм” номинацияләре буенча үз осталыкларын күрсәтте.