июль, 2015 ел
дүшәмбе

Татарстан Республикасы Хөкүмәте күрсәтмәсе нигезендә үз хужалыкларында тоткан савым кәҗәләре һәм сыерлар өчен  агымдагы елда  акчалата ярдәм  бирү каралган.

Кәҗәләр өчен биреләчәк субсидия – 1000, ә сыерлар өчен 3000 сум тәшкил итә. Үз хуҗалыгында савым кәҗәләре һәм сыерлары булганнарныӊ авылларда җирле үзидарәләргә, ә  үзәктә  Балтач бистәсе башкарма комитетына мөрәҗәгать итүләре сорала.

Смәелдә бәрәңгене үстерә беләләр. Мәшәкате күп, файдасы аз, дип райондагы күп хуҗалыклар бетергәндә дә, алар бу культураны ел саен иктеләр һәм аны сатып өстәмә акча эшләделәр.

Бу хакта Татарстан Республикасы Хөкүмәте йортында узган республика киңәшмәсендә авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Әхмәтов хәбәр итте.

Марат Әхмәтов искәрткәнчә, гадәттән тыш хәл режимы Татарстан Республикасы Президенты вазифаларын вакытлыча башкаручы Рөстәм Миңнеханов күрсәтмәсе буенча 2015 елның 1 июленнән кертелә. Яңгырлар кайбер районнарда яуган, әмма бөртеклеләрдә башак формалашу вакыты узган инде.